Iako Makedonija ima jako puno lijepih gradova i sela i trebalo bi nam puno stranica da ih sve opišemo istaknut ćemo par najpoznatijih gradova Makedonije a to su:
Skopje je glavni i najveći grad u Makedoniji, a ujedno predstavlja administrativno politički, gospodarstveni, kulturni i obrazovno-znanstveni centar. Grad Skopje tijekom svoga postojanja u ovisnosti od povijesnih prilika, bio je imenovan različitim imenima. Antičko ime je Skupi.
Najstarija svjedočanstva i arheološki pronalasci tvrde da je Skopje naseljen još od 4000 g. p.n.e. Ljeta u Skopju su duga, suha i vruća, a zime hladne s puno maglovitih dana. Kroz skopsku dolinu protječe rijeka Vardar sa svojim pritokama: Treska, Pčinja, Markova Reka, Lepenec i Kadina Reka. Skopsku dolinu okružuju planine: Vodno, Karadžica, Osoj, Žeden i Skopska Crna Gora. Dana 26. srpnja 1963. godine Skopje je bilo razrušeno od potresa od 9 stupnjeva po merkalijevoj ljestvici. Stara Željeznička Stanica, danas je muzej grada Skopja i simbol velikog potresa. Sat na stanici je zauvijek stopiran na fatalnih 5 sati i 17 minuta ujutro. Skoplje je preživjelo nekoliko velikih potresa. Najveći su se dogodili 518. i 1963. godine i tada su uništili gotovo cijeli grad, a u 18. stoljeću austro-ugarski general Piccolomini je naredio da se grad spali. Požar je trajao dva dana i uspjela su preživjeti uglavnom samo kamena zdanja poput tvrđave Kale. Obavezno ukoliko se nađete u gradu Skopje je da prošećete te posjetite ove turističke lokacije: Kameni most, Tvrđava Kale, Milenijski križ, Saborni hram „Sv. Kliment Ohridski“, Pravoslavna crkva „Sv. Spas“, Ulica Makedonija, Stara željeznička stanica, Muzej suvremene umjetnosti, Mjesto rodne kuće Majke Tereze, Stara turska čaršija, Mustafa-pašina džamija, Daut-pašina banja, Feudalna kula, Saat-kula te mnoge druge.
Ohrid je veličanstven grad predivnog jugozapadnog dijela Makedonije i vodeći ljetni turistički centar zemlje, sa oko 42000 stanovnika, za koji kažu da je duša Balkana i svakako koljevka slovenske pismenosti. Grad Ohrid se nalazi na obali Ohridskog jezera, udaljen oko 170 km od Skopja, glavnog grada Makedonije. Zahvaljujući svojim izvanrednim prirodnim lijepotama, bogatom povijesnom i kulturnom naslijeđu, Ohrid je od 1979. godine dio UNESCO svijetskog kulturnog naslijeđa. Ohridsko jezero zauzima područje od oko 350 km2 i poznato je po svojoj kristalno čistoj vodi, koja je providna do dubine od 22 metra, dok je ukupna dubina Ohridskog jezera 286 metara.
Besprijekorno bistra i čista voda Ohridskog jezera, uz spokojnu tišinu planinskog okruženja izuzetne lijepote privlače posjetitelje od prapovijesnog vremena. Nad dolinom Ohridskog jezera se uzdiže prekrasna planina Galičica sa Nacionalnim Parkom Galičica. Zahvaljujući nekoliko stotina rijetkih originalnih očuvanih biljnih i životinjskih vrsta, Galičica na međunarodnom nivou značajno je biljno područje, iskonsko podneblje leptira, kao i smaragdno-zeleno područje.
Crkva Svetog Jovana Bogoslova Kaneo jedinstveno lijepa, malena crkva se nalazi na jednom od najlijepših dijelova obale Ohridskog jezera, na visokoj stijeni sa pogledom na nekadašnje naselje, koje je danas ribarsko i turističko selo Kaneo. Crkva Svetog Jovana u Ohridu je sagrađena u 13. stoljeću i posvećena je Svetom Jovanu Bogoslovu. Arheolozi vjeruju da je crkva Svetog Jovana Bogoslova Kaneo u Ohridu izgrađena prije uspona Otomanskog Carstva, najverovatnije u 13. stoljeću. Pogled na zalazak sunca je definitivno predivna poslastica za nepropustiti. Manastir Svetog Nauma se nalazi na najjužnijem kraju Ohridskog jezera, u blizini izvora Crnog Drima, neposredno uz makednosko-albansku granicu. Manastirska cjelina Svetog Nauma je izgrađena na romantičnom otoku ohridskog jezera bogatom zelenilom, raskošnog pogleda na modro prostranstvo Ohridskog jezera. Područje oko manastira Svetog Nauma smatraju među najlijepšim na obalama Ohridskog jezera.
Bitola je grad u jugozapadnom dijelu Makedonije. Bitola je administrativno, kulturno, gospodarsko, industrijsko, obrazovno i znanstveno središte tog dijela Makedonije. Grad je poznat i kao grad konzula. Bitola je treći po veličini grad u Makedoniji po broju stanovnika, dok je po površini drugi. Bitola je osnovana u vrijeme vladavine makedonskog kralja Samuila, a naziv grada potječe od slovenske riječi obitelj, po mnoštvu crkava i manastira. Grad Bitola je poznat i kao grad konzula, jer je u njemu počasne konzule imalo sedam zemalja, a nalazi se i na nekadašnjem rimskom trgovačkom putu Via Ignatia – Ignjatijev put, koji je povezivao Solun sa jadranskom obalom. Mnogi su se važni događaji iz makedonske i balkanske povijesti dogodili u Bitoli.
Grad je građen, obnavljan, uništavan i ponovno građen još od njegovog prvog naseljavanja u kasnom brončanom dobu. Zatim u helenističkom razdoblju, te u Rimskom carstvu, sve do bizantskog doba imao je status grada s visokim stupnjem civilizacije. Grad je u podnožju planine Baba (s vrhom Pelister visok 2.601 m), u središnjem dijelu pelagonijske doline. Kroz njega teče rijeka Dragor. Nalazi se 14 km sjeverno od granice s Grčkom, na nadmorskoj visini od 576 m. Gradsko urbano područje obuhvaća površinu od 30 km². Bitola je tradicionalno važna trgovačko-putnička veza između Jadranskog i Egejskog mora, kao i jedna od najvažnijih putničkih veza na Balkanu s Centralnom Europom. Širok Sokak je najfrekventnija ulica u Bitoli. U početku je bila namijenjena za automobile, ali danas je isključivo pješačka ulica i pravo srce grada. Na Širokom Sokaku nalaze se najveće trgovine, restorani, kazalište s operom, galerije i mnogi drugi kafići i klubovi. Ovdje se nalaze najstarija arhitektonska djela i građevine na Balkanu, koji ukrašavaju grad još iz turskog doba. Na samom kraju Širokog Sokaka ulazi se u prostrani cvjetni park pun drvoreda, koji vodi u zoološki vrt i antičko pronalazište Herakleja Linkestis (Heraclea Lyncestis).
Kruševo je ljupki planinski gradić u centralnoj Makedoniji, na planini Busavi. Do Kruševa se stiže dobrim asfaltnim putem iz Prilepa, koji je udaljen 32 km, glavni grad Makedonije Skopje je udaljeno 140 km, Bitola 55 km, a grčko-makedonska granica Medžetlija – Nikki samo 70 km. Kruševo je smiješteno na nadmorskoj visini od 1,350 metara i najviši je grad u Makedoniji, kao i jedno od najviših naselja Balkana, potpuno okruženo prekrasno čistim planinskim okruženjem i sviježim zrakom, gustim šumama bukve i bora, prostranih livada i padina, koje pružaju odlične uvjete za zimske sportove i raznovrsne aktivnosti u prirodi.
Kruševo je rodni grad Todora Tošeta Proeskog (25. 1.1981 – 16. 10. 2007). Toše Proeski je bio mladi, talentirani makedonski pijevač mnogih muzičkih žanrova, pisac pjesama i glumac. Tošeova uspiješna karijera je započela 1996. godine, kada je kao mladić sudjelovao na glazbenom festivalu Melfest u Prilepu. Bio je izuzetno popularan na području čitavog Balkana i šire, a lokalno je smatran vrhom makedonske glazbene scene. Toše Proeski je bio čuven po nastupima svojim jakim glasom, kao i po zaštitnom znaku “Ve sakam site” (Sve vas volim). Odlikovan je priznanjem Humanitarnog Fonda Majke Tereze, a 2003. godine je postao regionalni ambasador UNICEF-a. Poginuo je u tragičnoj prometnoj nesreći 16. 10.2007. godine u Hrvatskoj.
Objašnjenje slika redom: